Şoklama

4 Mevsim Endüstriyel Soğutma olarak dondurulmuş gıda sektörü ile her yıl hızla büyüyoruz. Gıda endüstrisi de bu alanda en büyük sektörlerden birini oluşturmaktadır. Bu ürünleri bünyemizde mekanik ve kriyojenik olarak iki sistemle şoklamaktayız.
Firmamızın uzman ekibi mekanik soğutma veya şoklama işlemini izolasyonlu bir odanın içerisinde soğutucu ünite yerleştirmesiyle yapmaktadır. Bu noktada soğutucu ünite içerisine havadaki sıcaklığı azaltması için bir soğutucu akışan geçiriyoruz. Kriyojenik sistem de ise ürünü doğrudan sıvı azot ile şokluyoruz. Bu noktada tercihe göre karbondioksitte kullanılarak şoklanabilir.
Soğutma uygulamalarımız ile, klasik şok odaları, spinal freezer, IQF sistemleri gibi pek çok alanda faaliyet vermektedir. Şoklama uygulamalarımızdaki fark tüm malzeme gruplarında kendisini kanıtlamıştır. Soğutma sektöründe marka olmuş hammaddeleri kullanmayı tercih ediyoruz. Böylece müşterilerimizin şoklama sistemlerini kullanacağı noktalarda birçok fayda sağlıyoruz. Bu faydalar arasında doğru montaj tekniği ve deneyimli soğutma, mekanik ve otomasyon teknisyenleri bulunmaktadır. Bu uygulamaların tamamını şoklama sistemlerinde doğru malzeme kullanarak yapıyoruz. Böylece verimli bir şoklama sistemine olanak tanıyoruz.
İşletmemizin soğutma uygulamaları bizimle özgünleşmiş kaliteli makinelerle yapılmaktadır. Bunun için klasik şok odaları, şoklanmış ürünlerin korunması için donuk depolar, Spiral Freezer ve IQF sistemlerini tercih ediyoruz. İnternet sayfamızdan bu ürünleri inceleyebilir ve bizden teknik destek talep edebilirsiniz. Sizin için en uygun makinenin ne olduğunu anlatır ve gerekli yardımı sağlarız.

Bize Whatsapp dan ulaşın!
1