Patates Depolama

4 Mevsim Endüstriyel Soğutma olarak üreticiden son tüketiciye kadar devam eden bir depolama sistemi kuruyoruz. Ürünün en verimli ve en uygun şekilde saklanması bizler için çok önemlidir. Bu yüzden depolanması ve soğutulması konularına çok önem vermekteyiz
Firma olarak öncelikle patatesin yapısı bakımından çok uzun sürelerde depolanmaya müsait bir sebze olduğunu açıkca söylüyoruz. Bu sebeple günümüzde hala mağara ve ilkel depolarda ürünün korunması devam ediyor. Ancak bu şekilde çok yüksek fire verme oranı elde ediliyor. Bizlerin kurduğu sistemle fire verme oranınızı azaltabilir ve ürünlerinizi koruyabilirsiniz.
Bunların yanı sıra patateslerde tohumluk patateslerle diğerleri farklı şekillerde depolanmaktadır. Tohumluk dışındaki patatesler depolanırken, çimlenmesini önleyecek bir kimyasal işlemden geçirilerek saklanır. Aslında patatesi saklamakla soğan saklamak arasında büyük bir farklılık yoktur ve saklama koşulları benzerdir. Tüm kök bitkileri gibi patates topraktan çıkartıldıktan sonra kurutulmalıdır.
Kurutma işleminden sonra patates, hasat sırasında ya da elleçleme sırasında yaralanan patateslerin çürümesini engellemek patatesin kabuk oluşumunu sağlamak için iyileştirme süreci yaşanır. Bu süreçten sonra patatesin sıcaklığı her gün yarım derece düşürülerek soğuk depolamaya hazırlanır. Soğuk depolarda tohumluk patatesler +2 ile +4°C arasında saklanırken diğer patates türleri +4 ile +10°C arasında muhafaza edilir. Ancak soğuk depolamada sıcaklık ve rutubet kontrolü kadar karbondioksit kontrolü de önemlidir. Yükselen karbondioksit kontrol altına alınmalı ve belirli limitler içinde tutulmalıdır.
4 Mevsim Endüstriyel Soğutma olarak doğru havalandırma ve uygun depolama koşullarını sizler için tedarik ediyoruz. Böylece ürün kalitesindeki bozulmaları en az seviyeye indiriyoruz. Uzman ekibimiz tarafından projelendiriliyor ve çevresel faktörler ele alınıyor. Sizde bu hizmetimizden faydalanmak isterseniz ilgili telefon numarasından veya iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bize Whatsapp dan ulaşın!
1