Çikolata Üretimi

4 Mevsim Endüstriyel Soğutma olarak endüstriyel çikolatanın üretim aşamalarına tarafımızca özenle yapılmaktadır. Firmamızda uygulanan ilk aşama öğütmedir. Bu aşamada çekirdekler incecik hale gelene kadar öğütme işlemi uygulanır. Hammaddeler homojen hale gelene kadar karışım işlemleri uygulanır. Her üreticinin kendine özgü bir tarifi vardır ve bizimde kullandığımız maddeler elbette farklıdır. Bu işlemin sonrasında inceltme aşamasını uygulamaktayız. Elde edilen tanecikler birçok silindirden oluşan bir öğütücüden geçirilir ve konçlama aşaması uygulanır. Bu aşamada çikolatada içerisinde bulunması istenmeyen aromalar ve tatlar ayrıştırılır.
Uzman ekibimiz tarafından tamamen hijyenik ve organik olarak üretilen çikolata kalıplamadan önce bazı işlemlerde uygulanır. Kalıplama olmadan çikolatanın tavlama aşaması tarafımızca uygulanır ve kristal bir yapı kazanması sağlanır. İşlemler başarıyla geçildiyse gerekli testlerden sonra kalıplara dökme uygulaması yapılır. Daha sonra ise kalıplara dökme işlemi gerçekleşir. Bu noktadan sonra çikolata belli bir ısıda dondurularak paketleme ve dolum aşamasına geçilir.
Uygulamalarımızın tamamı uzman ekibimiz ile özenle ve dikkatle hazırlanmaktadır. Sadece ürünleri değil sağlığınızı da dikkate alarak çikolata üretimini yapıyoruz. Gıda ürünlerini üretirken yeni ekipmanlar ve yeni teknolojiler kullanıyoruz. Ürünlerimiz tamamı daimî olarak kontrol edilir ve çelik olanlar paslanmaz özelliğe sahiptir. Sizde ürettiğimiz çikolatalardan deneyebilir ve kararınızı verebilirsiniz. Aynı zamanda soğuk odalarda veya çikolataya özel hazırladığımız odalarda depolama işlemlerinizi de yaptırabilirsiniz.

Bize Whatsapp dan ulaşın!
1