Havuç Depolama

4 Mevsim Endüstriyel Soğutma olarak koyu renkli, körpe ve lifsiz havuç çeşitlerinde depolama sağlıyoruz. Bu havuçlar kalınlığına 3 boyuta ayırarak her boyutu ayrı ayrı işleme alıyoruz. Daha sonra havuçların baş ve uç kısımlarını kesiyor ve kabuklarını soyuyoruz. Bu noktada buhar uygulama ve bunu takiben fırçalama uyguluyoruz. Bu esnada yıkamaya dayalı bir işlemi de sağlamaktayız.

Firmamız bünyesinde çalışan uzman ekip bu havuçların kabuğunu soyduğu gibi boyutlarını da özel olarak ayarlamaktadır. Böylece havuçlar doğrandıktan sonra kırpıntı halinde parçacıklar haline getirilir. Daha sonra bir hava temizleyici yardımıyla ayırıyoruz ve haşlıyoruz. Bu yöntem de su içerisinde haşlandığında çok fazla madde kaybı olacağından buhar yöntemini tercih ediyoruz. Bu işlemin süresi tercihe göre 2 ila 8 dakika arasında belirlenmektedir.
Havuçlar akışkan yatak dondurucularda mükemmel bir şekilde dondurulur ve muhafaza edilir. Halka şeklinde dondurulmuş havuçlar uygun sıcaklıktaki bir sınıflandırma odasında bir defa da üç boyuta ayırıyoruz. Dondurulmuş havuçlar daha sonra hedeflenen kesime göre gerek perakende gerekse de istenilen kilogramlarda kutulara koyuyoruz. Bu ürünler diğer sebze karışımlarına da eklenerek tüketildiği için bünyemizde bulunan IQF sistemleri ile dondurulmaktadır.
Alanında uzman ekibimiz ile IQF sistemleri ile havucu en uygun koşullarda hızlı bir şekilde donduruyor ve muhafaza ediyor.

Bize Whatsapp dan ulaşın!
1