Soğan Depolama

4 Mevsim Endüstriyel Soğutma olarak soğan ürünlerinde soğuk depolamanın önemli bir parçası da havalandırma olduğunu öne sürüyoruz. Bu ürünü saklamak birden fazla etap içermektedir. Her etapta doğru atımların atılması ürünün ömrünü ve tazeliğini korumaktadır. Makinelerimiz saklama sırasında sıcaklık, nem oranı ve CO2 seviyesi gibi değerleri otomatik olarak algılar ve kaliteli bir hava sirkülasyonunun olmasını sağlar.
Firmamızın sağladığı bu makinenin haricinde soğanı hasat ettikten hemen sonra soğuk depoda saklayamazsınız. Önce soğanı kurutmanız ve birkaç gün olgunlaşmasını beklemeniz gerekmektedir. Böylece soğanın kabuklaşmasını sağlayabilir ve depo da yavaş yavaş saklama sıcaklığına gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada soğan günlük en fazla 0.5 dereceye kadar sıcaklığı düşürülmelidir. Bu şekilde sağladığımız makineye koyabilir raf ömrünü ve tazeliğini koruyabilirsiniz.
Soğan, firmamızın sizin için seçeceği soğutma sistemine göre depolarda farklı sıcaklık oranında saklanmaktadır. Uzman ekibimizin belirlediği sıcaklık oranıyla soğuk depolama makinemizde 10 aya kadar firesiz saklayabilirsiniz. Bu nokta da makinemiz ile soğanın depolamasında havalandırma da dikkate alınıyor. Depolamadan sonra soğan hemen pazara gönderilemez. Bu noktada bir hafta süresince kontrollü ortam sıcaklığında ısıtıldıktan sonra üzerinde yoğuşmanın olmasının engellenmesi gerekmektedir. Bu itibarla cihazlarımızda ısı ayarlarını değiştirerek ürünün sağlıklı bir şekilde pazara gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bize Whatsapp dan ulaşın!
1